- Torsdag 1. oktober
Kunstner Sahar Jamili skaber et fælles rum med unge fra Taastrupgaard i Høje Taastrup i projektet Vores drømme om i morgen. Sammen undersøger de, hvordan kunst kan samle mennesker og forme identitet gennem personlige historier – og de har udviklet et værk, der allerede er blevet vist på Roskilde Festival.
Gennem workshops har 16–20-årige fra Taastrupgaard Kunstklub arbejdet med fortællinger i mange former: skrivning, lyd, interviews, objekter, billeder og byvandringer. Resultatet er en fotoudstilling med billeder fra deres egen hverdag, hvor mange stemmer flettes sammen til én fælles fortælling.
Udstillingen er en del af AKK – Almene Kunstklubber og udspringer af den boligsociale indsats En drøm om i morgen i Taastrupgaard. Sahar Jamili, der er baseret i København, arbejder med kunst som socialt forandrende praksis gennem objekter og materialer, der bærer historier og skaber nye betydninger i deres indbyrdes relationer.
Deltagere
- Sahar Jamili, Kunstner
Sprog: Dansk
Værket præsenteres af Taastrupgaard og Roskilde Festival Gruppen.
