Pawel Czerwinski 9F7jafscao4 Unsplash

Call for Rest

FREDAG 26. SEPTEMBER

Om at finde håb, heling og forbundethed gennem hvile

  • Fredag 26. september
    13.00, RoFH: Dansesalen

Hvile kan give os mulighed for at forestille os, pleje og drømme om noget andet. Og hvile er presserende nødvendig i vores overudmattede, overstimulerede og accelererede omgivelser.

Hvis vi virkelig tror på, at ubegrænset vækst hverken er bæredygtig eller mulig, og hvis vi oprigtigt ønsker at erkende på nye måder og stræbe efter regenerative måder at være i verden på, har vi brug for hvile.

I dette panel vil vi (gen)lære at støtte, dele og dyrke hvile; som en form for heling, en måde at være i verden på, og som en måde at lade håb og drømme komme til udtryk.

Vi spørger: Hvordan skaber vi hvilefulde tilstande og hvilefulde måder at være i relationer? Hvordan håndterer vi uligheder og forskelle i adgang til og behov for hvile? Hvordan hviler vi på måder, der skaber solidaritet og forbundethed – også med andre arter og mere-end-menneskelige væsener?

Deltagere

  • Niklas Alexander Chimirri, associate professor, Roskilde University, Denmark
  • Jaakko Hilppö, university lecturer, Helsinki University, Finland
  • Bergen Jome, Mihai Baicu & Emmie Hill, New Urban Voices, INTERNATIONAL
  • Oline Brønd og Line Tolshave, Asteria/ Restful circles, Denmark
  • Silje Erøy Sollien, she, post doc researcher, Royal Danish Academy
  • Nana-Francisca Schottländer (she/they), Performance and visual artist, Artistic director of KRITISK MASSE//CRITICAL MASS 

  • Magma Rea / Margrethe Møller, she/they, artist, music performer and regenerative facilitator, Denmark

  • Lukas Quist Lund, he/they, artistic director of Bureau for Listening, Denmark. 

Sprog: engelsk

Sessionen præsenteres af Linda Lapina i samarbejde med Nana-Francisca Schottländer og Lukas Lund